“Po povratku u grad u kojem sam odrastao zainteresovala me je jedna veoma zanimljiva i nesvakidašnja priča. Na šetalištu sam nekoliko puta naišao na jednu neobičnu i intrigantnu ličnost, čije odijevanje, gestikulacija, hod, pa i sama pojava nikoga nisu mogli da ostave ravnodušnim. Blagodeti informatičke ere, u kojoj se nalazimo, u mnogome su pomogli da riješim ovaj “misteriozni slučaj”. Bogata muzička karijera, život vrijedan najuzbudljivijih filmskih scenarija, dani ispunjeni pjesmom, muzikom i slikom, osmijeh i prijateljski savjeti samo su neke od osobina našeg, a svjetskog umjetnika Đorđa Gavrića…”
Đorđe Gavrić je rođen u Skipovcu, živio u Velikim Radincima, Tuzli, Sarajevu, Beogradu, Londonu, Feniksu, Čikagu i Modriči. Proveo je djetinjstvo i mladost, školovao se, radio i stekao porodicu u Tuzli. Tu je počeo da se bavi rok muzikom 1964. godine. Formirao je prvi tuzlanski vokalno-instrumentalni sastav “AMORI” Bio je basista, pjevač, kompozitor i tekstopisac. Svirao je u sedam tuzlanskih rok sastava. Bio je prvi tuzlanski rok kompozitor i tekstopisac. Njegove pjesme “Avgustovski dan” i “Stranci”, bili su prvi tuzlanski hitovi šezdesetih, i dostigle kasnije jugoslovensku popularnost. Đorđe je sa grupom “Vokinsi” učestvovao na Prvoj jugoslovenskoj gitarijadi u Beogradu 1966. godine. Sa grupom “Quo Vadis” osvojio je prvo mjesto na Prvoj tuzlanskoj gitarijadi 1968. Bio je pjevač sarajevske grupe “COD” 1973/74. Bio je predpjevac i prateći vokal Zdravka Čolića na njegovoj jugoslovenskoj turneji 1974. godine. Te godine je učestvovao kao jedini kantautor na festivalu “Prvi aplauz ” u Banjaluci. Kao kantautor sa akustičnom gitarom, nastupio je više puta u TV emisiji “Na ti” koju je vodio pjesnik Duško Trifunović. Đorđe je tuzlanski rok muzičar sa najdužim muzičkim stažom.
Sa grupom “COD”, Đorđe je snimio svoje pjesme “Septembar”, “Cijela Tuzla jednu kozu muzla” i “Ludo te volim”, Gabora Lenđela”. Imao je uspješnu saradnju sa sarajevskom grupom “Indexi”. S njima je snimio vlastite kompozicije “Štoperka Mara”, “Rastanak u Luci” i “Kod Hajdučke česme”. Sarađivao je sa mnogim sarajevskim i beogradskim muzičarima” Za Fadila Toskića je napisao tekst i muziku za pjesmu “Vraćam se kući”, koja je bila jugoslovenski hit. U Beogradu je sa Lazom Ristovskim i Batom Kostićem osnovao “Super grupu”.
Đorđe Gavrić je 1970. kao apsolvent Više pedagoške škole u Tuzli, smjer engleski jezik i književnost, dobio studentsku vizu za Englesku gdje, je proveo godinu dana radeći i usavršavajući engleski jezik. U Londonu je upoznao djevojku, Amerikanku, Patricia Sušan McGowan, koju je doveo u Tuzlu, gdje su se vjenčali. Iz tog braka ima kćerku Izabelu.
Nakon nekoliko godina, taj brak je razveden i Đorđe se u Tuzli oženio sa djevojkom Mirom S(h)tulom, s kojom je dobio sina Aleksandra. Sudbina, kažu, tako je htjela, da se poslije izvjesnog vremena, Đorđe sporazumno razvede od Mire i po drugi put se oženi sa Patriciom Sušan. Njih dvoje su sa kćerkom Izabelom preselili iz Tuzle u Beograd. Tu je Đorđe dobio posao u sarajevskom UNIS-u, predstavništvo Beograd. Nakon obučavanja u Škotskoj i Njemačkoj, radio je kao serviser bankarske kompjuterske opreme u Srbiji. U Beogradu je upisao školu klasičnog slikanja na Radničkom univerzitetu. U to vrijeme se već bavio slikanjem na svili, primjenjujući modernu francusku tehniku slikanja, koju je naučio u Sarajevu, kod Petra Nuica. Prvu izložbu radova na svili imao je u Buzetu, Hrvatska, 1982. Doseljenjem u Beograd, Đorđeva supruga Patricia je dobila posao u Egipatskoj ambasadi, a desetogodišnja kćerka Izabela je početkom 1982. dobila filmsku ulogu u filmu Gorana Paskaljevića “Suton” u kojem su igrali Karl Malden, Pavle Vuisić, Bora Todorović, Dragan Maksimović…
Đorđe Gavrić je 1982. sa porodicom odselio u Ameriku, u Detroit. Tu je nastavio da se bavi muzikom i slikanjem. Imao je brojne samostalne i kolektivne izložbe u Detroitu – Rojal Ouku, Birmingemu, Čikagu, Sedoni i Windsoru. U Detroitu je, na velikoj izložbi u poznatoj galeriji “Scarab Club”, dobio značajnu nagradu “Memorable Mention” – Časno priznanje, za sliku na svili. Učestvovao je takođe, kao iseljenik, na izložbi jugoslovenskih slikara iz diaspore, u Narodnom muzeju u Beogradu. Na bivšem jugoslovenskom prostoru, učestvovao je na izložbama ili likovnim kolonijama, u Tuzli, Ulcinju, Buzetu, Pagu, Staroj Moravici, Apatinu, Paliću, Subotici, Šekovićima, Modriči, i triput zaredom u Francuskoj. Doseljenjem u Ameriku, Đorđe je imao prvi angažman kao muzičar, u bar-restoranu “Dimić’s Bar”, a zatim je dobio posao u “Stevenson” galeriji, kao art konsultant i prodavac slika. Svirajući u Dimić’s baru upoznao je i sprijateljio se sa poznatim kantautorom svjetskog glasa Rodriguzom. Đorđe je dugi niz godina, u različitim sastavima ili sam, pored Detroita, svirao i u Feniksu, San Hoseu, Torontu, i Windsoru…Kao vokalni solista, osvojio je 1986., na Nijagarinim Vodopadima, u Kanadi, naziv najboljeg pjevača među jugoslovenskim imigrantima Sjeverne Amerike. U Detroitu je snimio materijal za svoj autorski album od 10 pjesama. On je autor svih kompozicija, svih tekstova, i aranžmana. Album je objavila izdavačka kuća “Music Star Production” u Beogradu.
Đorđe Gavrić, je takođe pjesnik i prozni pisac. Mnogi radovi su mu objavljivani u novinama časopisima i knjigama, u Kanadi i Jugoslaviji. Bio je član Kluba pjesnika “Desanka Maksimović” u Torontu. Knjigu poezije “Preko mnogih rijeka” objavio mu je “Perun Pres” u Windsoru, Kanada. Ta knjiga je registrovana u Univerzitetskoj biblioteci u Torontu, na odjeljenju za Slavistiku. U Modriči je, kao pjesnik, dobio nagradu “Gajkov pjesnički šešir”. Pored stvaralačkog djelovanja, Đorđe se bavio i drugim djelatnostima; Radio je kao prevodilac u ”SODASO” sedamdesetih godina. Pred rat je radio kao prevodilac Evropske posmatračke misije u Tuzli, a u Americi je dugi niz godina bio prevodilac pri pravosudnim i mediciniskim ustanovama, kao i za različite potrebe jugoslovenskih doseljenika.
Držao je par godina časove japanskim inzenjreima iz automobilske firme ”Nissan” u Detroitu. Vodio je TV i radio čas, za jugoslovenske doseljenike, i bio član Organizacionog odbora Jugoslovenskog etno festivala, u Detroitu, 1986. godine. Đorđe je proputovao Ameriku od Njujorka do Holivuda, San Franciska, Los Anđelesa, … od Detroita do Sent Luisa, Majamia, Feniksa… Prešao je “preko mnogih rijeka”, kako se kaže u njegovoj knjizi poezije- prešao je Misisipi, Misuri, Kolorado, Rio Grande, Rio Pekos, Au Sable River… Đorđe je veliki prijatelj američkih Indijanaca. Posjetio je rezervate gdje žive plemena Apači, Hopi, Pima, Yavapai, Navaho i Sijuksi.
Đorđe Gavrić je zaradio američku penziju radeći kao nastavnik engleskog jezika u osnovnoj školi Kinloch Elementary School, Dearborn, Detroit. Nakon penzionisanja živi naizmjenično u Americi i Modriči (BiH), i povremeno boravi u rodnom Skipovcu. Trenutno je u Čikagu.
DODATNI DETALJI IZ BIOGRAFIJE:
– Sa plemenom Siuksi, u Južnoj Dakoti, potpisao je 2003. sporazum Srpsko-Indijanskog prijateljstva.
– Indijanci su mu dali indijansko ime – Waushpe Yuha Mani, u prevodu: “Onaj koji korača s mudrošću”.
– Đorđe je dočekao Novu 1990. godinu s Indijancima plemena Pima. Oni su mu ukazali čast, pozvavši ga da lovi s njima u rezervatu.
– Ispirao je zlato na rijeci Šekspir u Južnoj Dakoti.
– Preživio je oružanu pljačku od strane američkog crnca sa uperenom sačmarom.
– Preživio je “za dlaku”, rafalni napad “škorpionom”, albanskih imigranata na restoran u kojem je svirao.
– Jedna zvijezda u sazviježđu Auruga dobila je ime “Đorđe Gavrić”. To je rođendanski poklon od supruge Patricie, koja je ime registrovala kod Međunarodne Astronomske Unije u Švajcarskoj.
– Lepa Brena je Đorđu nudila 1979/80. godine da joj komponuje pjesme za prvu ploču.
– Goran Bregović ga je angažovao 1973. godine, da svira bas gitaru u grupi “Bijelo Dugme”, u osnivanju.
– Đorđe je prvi lansirao bas gitaru sa pet žica, u Tuzli 1965. godine, prije nego što je to uradio poznati proizvođač gitara “Fender”.
– Postao je poznat u Detroitu kao prvi i jedini slikar koji je slikao na svili.
– Dobio je likovnu nagradu “Časno priznanje” za sliku na svili – “Enlightment”.
– Ušao je u adresar likovnih umjetnika države Mičigen.
– Sa suprugom Patricia Susan McGowan – Gavrić, Đorđe se dvaput vjenčao, i dvaput razvjenčao. Sada su, kako kaže, jedno drugom najiskreniji prijatelji.
– Đorđe je kupio porodičnu kuću Gavrića u Skipovcu, 30 godina nakon što ju je otac prodao i odselio u Srem.
Autor: Dimitrije Živanović, dipl. profesor istorije i geografije