Predsjedik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da se narod na referendumu trajno opredijelio za obilježavanje 9. januara, Dana Republike Srpske.
“Sve spekulacije i napadi koji dolaze zbog obilježavanja ovog praznika nisu neočekivani, ali u svakom slučaju naše opredjeljenje za obilježavanje Dana Republike jeste i naša odgovornost prema onima koji su stradali za Republiku Srpsku, ali i prema budućnosti”, rekao je Dodik novinarima polaganja vijenaca.
Dodik je napomenuo da bi oni koji žele da zabrane Dan Republike Srpske “željeli da ukinu našu budućnost i postojanje”.
“Republika Srpska, kao političko-teritorijalna organizacija pokazuje snagu u pogledu očuvanja najvažnijih elemenata među kojima je i Dan Republike Srpske”, istakao je Dodik.
Komentarišući prisustvo počasne jedinice Oružanih snaga BiH, koju čine pripadnici Trećeg pješadijskog (Republika Srpska) puka aktivnostima povodom obilježavanja Dana Republike Srpske, Dodik je rekao da ga ne interesuju Oružane snage BiH, jer su snage NATO saveza.
“Poštujem ljude iz Trećeg pješadijskog (Republika Srpska) puka, a što se tiče onoga što je uradio NATO u vezi sa Oružanim snagama BiH, miješajući se u unutrašnja pitanja, govori o tome da bi trebalo da odbijemo bilo kakav put ka tome savezu, jer nam je jasno na koji bi način upravljali kada bi BiH bila pod njihovom komandom”, istakao je Dodik.
On je naglasio da će se zalagati da Republika Srpska vodi politiku potpune neutralnosti kada je riječ o vojnim savezima.
Predsjedavajući Predsjedništva BiH Mladen Ivanić rekao je da su sva osporavanja proslave Dana Republike Srpske nepotrebna, jer je Srpska usvajanjem novog Zakona o Danu Republike praktično provela odluku Ustvanog suda BiH.
“Svako ko je mislio na silu natjerati nekoga da nešto slavi ili ne slavi neće uspjeti i jedino je moguć dogovor i kompromis”, istakao je Ivanić.
Ivanić je podsjetio da je u Republici Srpskoj usvojen Zakon o Danu Republike, zbog čega nije osnovano pozivanje na ustavne sudove i neke odluke.
” Počasna jedinica Oružanih snaga BiH bila je postrojena na glavnoj saobraćajnici na ulazu u groblje Sveti Pantelija u Banjaluci, a straješina jedinice je predao raport predsjedavajućem Predsjedništva BiH Mladenu Ivaniću.
Vijence su na spomen-obilježje, osim Dodika i Ivanića, položili i predsjednik Narodne skupštine Nedeljko Čubrilović, premijer Republike Srpske Željka Cvijanović, predstavnici institucija Srpske i BiH, nevladinih organizacija proisteklih iz odbrambeno-otadžbinskog rata, gradonačelnik Banjaluke Igor Radojičić.
Izvor: nezavisne novine