U junu 2020. godine objelodanjena je vijest da Klub istoričara „Posavina“ iz Šamca pokreće glasnik „Naša misao“. Rok za slanje radova prvobitno je bio do 1. oktobra, ali zbog povećanog interesovanja urednici prvog broja časopisa produžili su taj rok za 15 dana.
„Vijest o pokretanju glasnika prihvaćena je veoma dobro, što od strane publike, što od strane naših saradnika, dopisnika, medija, kao i od strane ljudi iz opštine Šamac.“, izjavio je istoričar i urednik prvog broja glasnika Dimitrije Živanović koji dalje nastavlja;
– „Na našu elektronsku adresu pristiglo je mnoštvo radova. Čitanje i ocjenjivanje radova, tj procjenjivanje koji radovi ispunjavaju naučno-tehničke uslove, bio je jedan izuzetno težak i važan zadatak. Svaki rad treba da doprinese razvoju istorijske nauke, odnosno treba da nam donese neka nova saznanja i tumačenja na određenu temu. Svjesni smo toga da živimo u vremenu hiperprodukcije raznoraznih knjiga, članaka i istorijskih izvora. S tim u vezi, zadatak je bio kudikamo teži, jer je bilo važno odvojiti ono što je istinito i naučno provjereno od naleta pseudoistorijskih tekstova, falsifikata i interpolacija.“
Javnost je od ranije upoznata sa uslovima konkursa, kao i sa tim da su se radovi slali za tri različite kategorije.
– „U prvom segmentu pišu se rasprave i članci iz istorije. Hrvatska pravoslavna crkva u Šamcu, dekolonizacija Južne Amerike, višestranački izbori u Prnjavoru 1990. godine, OUN, Jevreji u SSSR, islamizacija, muslimansko pitanje u Kraljevini SHS samo su neke od tema koje su obrađene. Pored toga, naši članovi i dopisnici pisali su prikaze istorijskih knjiga, koji na nekoliko stranica izlažu najznačajnije crtice iz tih djela. Cilj prikaza jeste da zainteresuje publiku za dalje čitanje obrađene literature. Drugi dio glasnika posvećen je razglednicama iz svjetskih i evropskih gradova. Publika će imati priliku da spozna iskustva naših prijatelja koji su posjetili Tokio, Lisabon, Moskvu, itd. Kao što smo i prije nepuna četiri mjeseca naveli, naš zadatak jeste da kroz glasnik afirmišemo, razvijamo i popularizujemo ne samo istorijsku nauku, nego i cjelokupnu kulturno-prosvjetnu scenu Šamca, Modriče i okoline. U zavisnosti od finansijskih mogućnosti, naša želja je da barem jednom godišnje pripremimo jedan ovakav zbornik radova. Naravno, rasprave, članci i prikazi biće standardna rubrika, dok će se teme eseja mijenjati jer težimo da kroz taj segment pratimo aktuelne teme, poput sada ove o onlajn nastavi. Ovaj projekat nastao je po uzoru na već popularne časopise iz Banjaluke – časopis za društvenu i humanističku misao „Noema“, „Srpski istorijski časopis“ Udruženja istoričara „Milorad Ekmečić“, „Sineza“, „Glasnik arhivskih radnika Republike srpske“ i sl. Izuzetno nam je drago što su naše kolege, profesori i studenti shvatili značaj ovakvog projekta i što su nam pružili ogromnu podršku. Ovim putem zahvalio bih se njima, ali i ljudima iz Šamca koji su iznijeli finansijski teret samog projekta.“
Živanović nas je upoznao i sa inicijativom za osnivanje Regionalnog odbora Kluba istoričara „Posavina“ u Modriči, koji bi omogućio neformalnoj grupi „Stvaralačko-edukativni tim“ da stekne pravni karakter i mogućnost da ubuduće učestvuje na raznim konkursima.
– „Inicijativa za registrovanje SET Modriča postoji već duže vrijeme. Mi od 2016. godine djelujemo kao neformalna grupa. Javnost je upoznata, zahvaljujući sajtu Modričainfo, sa radom ove grupe. Prošle godine smo uradili jedan film na temu o dječjim pravima, a ove jeseni pripremamo video koji će se pozabaviti slobodom govora i slobodom medija u Republici Srpskoj i BiH. Kao regionalni odbor nosićemo ime Klub istoričara, što će nam pružiti pravni karakter, a nećemo se baviti isključivo istorijom. Jednostavno, dobićemo mogućnost da kao dio jedne veće organizacije vršimo promocije, dovodimo predavače, književnike, organizujemo veče poezije, debate, izlete i mnoge druge aktivnosti za koje smatramo da su potrebne mladima u sredini u kojoj živimo.“
Regionalni odbor Kluba istoričara „Posavina“ vjerovatno će nositi naziv po dosadašnjoj organizaciji SET, što bi predstavljalo nastavak projekata koje je ova grupa realizovala u četiri godine neformalnog postojanja. U saradnji sa UG Modričainfo, UG Budućnost Modriča, KIP Šamac i Omladinskom organizacijom Šamac, SET je organizovao snimanje amaterskih filmova, reklama, emisija, a njegovi članovi učestvovali su na promocijama, predavanjima, debatama i poetskim večerima. Živanović nas je upoznao da se trenutno radi na registraciji, kao i na pronalaženju prostorije koja bi služila kao radni prostor Regionalnog odbora.
Kada je riječ o glasniku „Naša misao“, slijedi predavanje teksta na štampu, a potom i održavanje promocija.
– „Predviđeno je da promovišemo glasnik koncem ove 2020. godine. Vidjećemo kakvo stanje će biti sa trenutnom pandemijom, ali planiramo da naš rad predstavimo u Šamcu, Modriči i Banjaluci, dok se u posljednje vrijeme javljaju kolege koje bi mogle da nam omoguće gostovanje i u susjednoj Srbiji. O tim konkretnim koracima javnost će biti blagovremeno obavještena.“
Posljednje strane posvećene su aktuelnoj situaciji u nastavno-obrazovnom sistemu, a koja je nastala sa izbijanjem pandemije koronavirusa. Tu ćete moći da pročitate tekst „Virtualni nastavnik“ u kojem se može vidjeti kako se MA prof. hemije Saja Đukić snašla u nastavi na daljinu. U prvom broju, pored pomenute Saje Đukić, lektora Jovane Milaković, urednika prof. istorije Maje Vidović i prof. istorije Dimitrija Živanovića, učestvuju: Miroslav Babić (student drugog ciklusa istorije), Srđan Preradović (student drugog ciklusa istorije), Stefan Jokić (student drugog ciklusa istorije), Nedeljka Vidić (student istorije), Marko Matolić (istoričar), Nikša Nezirović (dipl. ekonomista), MA Ostoja Railić (istoričar-kustos u Muzeju RS), msr Sandrijela Kasagić (prof. u Gimnaziji Banjaluka), Igor Spremo (student istorije), Strahinja Kostadinović (student istorije u Nišu), MA Dejan Došlić (viši asistent na Filozofskom fakultetu, Banja Luka), Nenad Nikolić (istoričar, Niš), Predrag Vujić (vjeroučitelj i student drugog ciklusa istorije), Bojana Despotović (međunarodni odnosi, Nestro Petrol Banja Luka), Neda Simić (srednja škola, London), te student turizma Aleksandar Tanasić.
Međutim, to nije konačan spisak autora, jer je radove moguće poslati do 16. oktobra na adresu [email protected], uz poštovanje uslova konkursa objavljenih na sajtu Modričainfo, kao i na društvenim mrežama (fejsbuk, instagram) Kluba istoričara „Posavina“, „Stvaralačko-edukativni tim“ Modriča, i na privatnim profilima urednika. Časopis će se naći u prodaji nakon promocije, a polovinom iduće godine biće dostupno njegovo besplatno preuzimanje u elektronskoj formi.
Izvor / slike: Klub istoričara „Posavina“ / Dimitrije Živanović
Obradio: Zlatko Huravik / Modričainfo