Sve na jednom mjestu
Područje opštine Modriča zauzima površinu od 363 kvadratnih kilometara i rasprostranjeno je na tri geografska područja zahvatajući po manji dio svakoga od njih:
– Dio ravnice bosanske Posavine sa dijelom doline rijeke Bosne
– Područje masiva planine Vučijak na lijevoj obali rijeke Bosne
– Područje masiva planine Trebave na desnoj strani rijeke Bosne
Reljef opštine sastoji se od visije Vučjak (367m) i Trebave (644m ), od doline rijeke Bosne (106-103 m) i posavske ravnice (91- 90 m nadmorske visine.) Zahvatajući područje oko 45.stepena sjeverne geografske širine i između 18. I 19. stepena istočne geografske dužine preko Modriče prelazi 45. središnja paralela.
Pripada pojasu umjereno kontinentalne klime sa srednjom godišnjom temperaturom oko 12,5° C i količinom padavina od 850 litara po metru. U toku godine ima oko 80 vedrih, 170 oblačnih i ostalo promjenljivih dana.
Prema procjenama danas na teritoriji opštine živi oko 32000 stanovnika, gdje je oko polovine gradsko stanovništvo. Opština Modriča izrazito je bogata plodnom zemljom i malim vodotocima. Poljoprivreda je najzastupljenija privredna grana na području opštine Modriča.
Dan opštine Modriča je 28. juni – Vidovdan koji se proslavlja kao dan oslobođenja Modriče u proteklom ratu. U povodu Vidovdanske sedmice organizuje se niz prijema i manifestacija (humamitarnih, kulturnih i sportskih). Takođe, svaku nedelju pred Vidovdan na Dugoj Njivi se obilježava proboj koridora iz 1992. godine.
Prvi popis stanovništva u opštini Modriča izvršila je na osnovu vjeroispovjesti Austro – Ugarska 1879. godine. U tom periodu Modriča kao grad imala je 2.462 stanovnika. U Državi SHS prvi popis je izvršen 1921. godine, kada je grad Modriča sa selima imala 12.940 stanovnika od čega je u samom gradu bilo upisano 2.477 stanovnika. Popis je izvršen i 1931. godine, kada Modriča sa selima broji 22.326 stanovnika.
Prvi poslijeratni popis izvršen je 1948. godine a broj stanovnika iznosi 19.746. Ukupno stanovništvo u opštini povećano je u periodu 1948-1981. godine za 14.795 stanovnika (74,9% ili po godišnjoj stopi rasta 1,7%). Godine 1992. sam grad je brojao preko 10.000 stanovnika izrazito povoljne starosne i kvalifikacione strukture, dok je na području cijele opštine živjelo 35.413 stanovnika.
Tokom odbrambeno otadžbinskog rata i u narednom periodu opština Modriča je znatno izmijenila demografsku, privrednu i infrastrukturnu sliku. U dvadeset i četiri mjesne zajednice opštine Modriča, na oko 297 kvadratnih kilometara, živi oko 32 hiljade stanovnika, a od toga oko 40% u gradu. Gustina naseljenosti je 105 stanovnika/km².
Broj stanovnika po Mjesnim zajednicama:
Izvor: Procjene Mjesnih zajednica za 2009. godinu
—————–
Izvor: Zvanična prezentacija administrativne službe Opštine Modriča
Prvi pisani dokument o Modriči iz 13. vijeka je povelja mađarskog kralja Bele IV u kojoj se Modriča pominje kao vrelo : “…fons Modricha, ubi cadit in Boznam “, ali sve ukazuje na to da se radilo o manjem vodenom toku koji se ulijevao u rijeku Bosnu.
Po predanjima, Modriča je ime dobila prema rječici čija je voda bila modra, planinska. Ta riječica pretpostavlja se da je Dusa. Prema drugim kazivanjima područje nosi ime stare slovenske oznake za plavu boju neba i daljina, što se na horizontu više naziru nego vide-modrina / modriča.
Postoje arheološki dokazi o prisustvu čovjeka na prostorima današnje modričke opštine još u paleolitu – starijem kamenom dobu. O tome svjedoče tragovi otkriveni na lokaciji Gradina u selu Dugom Polju iznad doline Bosne.
Tragovi prastarih zemljoradnika iz neolita pronađeni su na više mjesta, a između ostalog, i na lokacijama Kulište u Kruškovom Polju, na Ždralovom brdu u selu Kladarima, na lokaciji Prljača, zatim u selima Vranjaku, Kužnjači, Skugriću, Dugom Polju…Na Doborskom brijegu je značajno nalazište sa sedam arheloških slojeva iz metalnog doba.
Na više mjesta u modričkoj opštini nailazi se i na tragove staroslovenskih naselja. U povelji Kotromanića iz 1324. godine pominje se župa Nenavište u kojoj su naselja Modriča i Jakeš.
Oko tvrđave Dobor odvijaju se događaji koji su predznak kraja bosanske državne samostalnosti. To su sukobi sa Mađarima 1393./94. i 1408. godine i sječa 170 bosanskih boljara na bedemima ove tvrđave. Ovi krajevi su zatim postali surovo ratno krajište u nastupu Turaka, a oni su 1536. godine osvojili Dobar i Modriču. Poslije turskog poraza kod Beča 1683. godine , u sljedeća dva vijeka ovo je granično područje, a to znači – zona ratnih sukoba, buna, pustošenja i ekonomske stagnacije. Za vrijeme austrougarske okupacije, Modriča je 1897. godine uvrštena u varoši kakvih je u Bosni i Hercegovini bilo 66.
U drugoj polovini 19. stoljeća ekonomske i kulturno – prosvjetne prilike lagano kreću nabolje. Zabilježeno je sjećanje na postojanje škole možda još krajem 18. vijeka, a u svakom slučaju od druge polovine 19. vijeka. Modriča je rasadnik škola po okolnim seoskim naseljima.U oba svjetska rata, kao i u poslednjem ratu u vrijeme raspada nekadašnje Jugoslavije, ovaj kraj pretrpio je velika razaranja uz tragične ljudske žrtve.
Izvor: Zvanična prezentacija administrativne službe Opštine Modriča
Na području opštine Modriča djeluju tri vjerske zajednice, koje oko sebe okupljaju najviše građana: Srpska pravoslavna crkva (crkvamodrica.com), Islamska vjerska zajednica i Katolička crkva.Na ovome području prisutno je osamnaest hramova Srpske pravoslavne crkve, tri Katoličke crkve i pet objekata Islamske vjeroispovjesti.
Najstariji Pravoslavni hram je Crkva Vaznesenja Gospodnjeg iz 1874. godine u selu Koprivna. Na Dugoj Njivi nalazi se crkva Svetog Lazara i Svetih Srpskih Novomučenika koja je na Vidovdan 2007. godine proglašena manastirom čime je ovo područje postalo jedan od religijskih centara Republike Srpske.
Religijski sklad i međusobna tolerancija, narušeni u proteklom ratu, ponovo se vraćaju u svoje normalne okvire. To pokazuje i izgradnja nekoliko vjerskih objekata za pripadnike sve tri vjerske zajednice i na skoro svim područjima Opštine.
Jedan od najvećih skupova na ovom području organizuje se na Dugoj njivi, dvadesetak kilometara udaljenoj od Modriče, gdje se svake godine na crkvenom i narodnom zboru okuplja veliki broj stanovnika grada i okoline. U to vrijeme se obavlja crkveno bogosluženje i ophodi litija oko hrama, a na trodnevnom skupu okupljaju se i mladi i stari, kako bi se kroz pjesmu, igru, veselje i druženje radovali životu i onome što on donosi.
Izvor: Zvanična prezentacija administrativne službe Opštine Modriča
Prirodne atrakcije
Geografski položaj opštine Modriča čini ovo područje vrijednim prirodnim nasleđem s obzirom da je riječ o rijetkom konglomeratu planinskih i ravničarskih cjelina. Na području opštine dodiruju se obronci balkanskih Dinarida,planina Trebava i Vučijak sa Panonskom nizijom- Posavinom pri čemu se raspon nadmorske visine kreće od 90 do 644 metra.
Jedan od najperspektivnijih prirodnih resursa je Duga Njiva- izletište i vazdušna banja na planini Trebava koja se proteže na nadmorskoj visini od 400 do 644 metra. Duga Njiva bogata je bjelogoričnim i crnogoričnim šumama, netaknutim izvorima pitke vode, raznovrsnim biljnim i životinjskim svijetom sa stalnim vazdušnim strujanjima koja predstavljaju važan termoregulacioni faktor zbog kojeg je vazduh uvijek čist. Zahvaljujući bogatoj vegetaciji, koja ga oplemenjuje vazduh ovdje ima dejstvo prirodnog aerosola. Ljeti je izletište na Dugoj Njivi pogodno za kampovanje, izlete, šetnje,biciklizam, sakupljanje ljekovitog bilja, lov i ribolov, dok je u zimskom periodu idealna za uživanje u snježnim aktivnostima. Prošle godine investicijom Vlade Republike Srpske asfaltiran je put prema Dugoj Njivi u dva pravca dužine 16.905. metara. Povezivanje Modriče sa Dugom Njivom predstavlja važan početni impuls u razvoju sveukupnog područja Trebave, prvenstveno seoskog i rekreativnog turizma.
Pored planine Trebava važno je istaći i značaj planine Vučijak.Ova planina takođe je bogata jakim izvorima pitke vode, šumama i proplancima, pejzažima.Na planini Vučijak ističe se lokalitet poznat pod nazivom ” Lipa “gdje se nalaze crkva i spomen obilježje iz proteklog rata.
Od prirodnih atrakcija bitno je istaknuti lovne i ribolovne potencijale. Na području lovne površine u iznosu od 29.432.hektara na ravničarskim i brdskim predjelima najzastupljenije vrste divljači su srna, zec, fazan, divlja svinja, divlja patka a u ravničarskim lovištima prepelica. Lovačkim resursima upravlja Lovačko udruženje ” Majna” koje na raspolaganju ima 2 lovačke kuće i 7 lovačkih koliba. Rasprostranjenost manjih i većih vodenih tokova bogatih ribom i riječnim rakom pružaju mogućnost za razvoj ribolovnog turizma.Ribolovni potencijal predstavlja rijeka Bosna koja u dužini od 31 kilometar protiče kroz modričku opštinu , jezera površine oko 10 hektara u Modričkom Lugu i niz brskih rječica. Sportsko- ribolovno društvo ” Optima ” brine se za poribljavanje voda, uređenje jezera i zaštitu od krivolova.
Kulturno istorijske atrakcije
Arheološki dokazi prisustva čovjeka na ovim prostorima dosežu još u doba paleolita, starijeg kamenog doba od oko 45.000- 15.000 godina p.n.e. Dokazi tog perioda otkriveni su na lokalitetu Gradine u Dugom Polju i Ždralovo Brdo u Kladarima. Mnogobrojna su nalazišta starih nekropola. Jedno od najstarijih groblja iz srednjeg vijeka je Gričko groblje u Dugom Polju, Staro groblje u Dobrinji i Madžarsko groblje u Vranjaku. Na sjevernom rubu visoravni Duge Njive nalaze se u temeljima očuvani ostaci utvrđenja Gradac. Ovo je malo utvrđenje čiji je plato na grebenu širok 6-8 metara a rastojanje između dva poprečna rova je od 20 do 25m. Pronađeni dijelovi naše domaće keramike zrelog srednjeg vijeka ukazuju da je tvrđava korištena od 13. do prve polovine 16. vijeka. Izvorno ime ove tvrđave je nepoznato. Lokalno stanovništvo naziva ga Gradac.
Na planini Trebava u selu Babešnica na lokalitetu Ćelije ili Ćelija nalaze se tragovi najstarije hrišćanske crkve. Hrišćanske crkve nasleđivale su stara mnogobožačka svetilišta te je na ovom mjestu prema predanju poštovan kult božanstva plodnosti gdje su se svetkovine održavale u vrijeme ljetne dugodnevnice. Ime Trebava dolazi od staroslovenske riječi “trebva” što znači žrtvenik mnogobožački, mjesto gdje se prinosi žrtva. Na ruskom jeziku značenje riječi je oltar. Staroslovensko božanstvo plodnosti i uspomena na njega sačuvani su u nazivima okolnih trebavskih polja, rječica i visova.
Stari grad Dobor sa svojom Dobor kulom predstavlja simbol grada. Nalazi se na lijevoj obali rijeke Bosne oko 4 kilometra uzvodno od Modriče. Sagradio ga je Ivaniš Horvat između 1387. i 1388. godine u vidu utvrđena sa dvije kule. Zbog strateškog položaja Dobor je kroz istoriju bivao više puta izložen osvajanjima i pustošenjima.Na lokalitetu grada Dobor otkriveno je i sedam arheoloških slojeva iz metalnog doba koja mu daju na značaju.
Prekretnicu u razvoju turizma opštine Modriča predstavlja i proglašenje crkve Svetog Lazara i Svetih Srpskih Novomučenika na Dugoj Njivi 2007. godine u manastir, čime je ovo područje postalo jedan od religijskih centara Republike Srpske.
Kada se govori o muslimanskom nasleđu u gradu postoji objekat jednodomne građe ovalnog oblika kojeg u narodu nazivaju turbe. Ovo je mjesto na kojem je sagrađena grobnica izvjesnom turskom begu koji je na početku 18. vijeka poginuo. Objekat je u izuzetno dobrom stanju sa uređenim dvorištem i ogradom, a najčešće je posjećen tokom mjeseca Ramazana kada se na prozorima turbeta i oko njega pale svijeće.
U samom središtu grada nalaze se dva spomenika. Jedan od spomenika u parku podignut je u čast neznanom junaku iz NOR-a. Preko puta zgrade Skupštine opštine Modriča smješten je spomenik posvećen palim borcima za Republiku Srpsku.
Iz parka se sa strane okrenute ka centru grada izlazi u tzv. Pješačku ulicu, modrički korzo, dugu oko 300 m , zatvorenu za saobraćaj, duž koje se prostiru raznorazne prodavnice, zanatske radnje, kafići i restorani.Ulicu “čuvaju” stabla košćele koja je čine alejom, omiljenim šetalištem Modričana i gostiju grada.
U centru grada, na Trgu dr Milan Jelić, na oko 1000 m² smješten je Srpski kulturni centar ( SKC ).U okviru Kulturnog centra nalazi se Plava sala kapaciteta 250 osoba, namjenjena za organizovanje konferencija i scenskih performansi. Pored plave sale na raspolaganju su i manje prostorije kapaciteta do 50 osoba u kojima se održavaju književne večeri, javne tribine, radionice, seminari i razne promocije.U samom holu i hodnicima izlažu se slike i ostali umjetnički predmeti poput ručnih radova, ikona, predmeta nađenih prilikom arheoloških iskopavanja i dr. U sklopu SKC-a nalazi se gradska biblioteka sa oko 32.000 naslova kao i kino sala.
Opština Modriča smještena je u sjeveroistočnom dijelu Republike Srpske. Sa geoprometnog stanovišta može se smatrati da Modriča ima veoma povoljan položaj jer se u njoj sijeku putevi regionalnog, državnog i evropskog značaja. Ostvarivanjem planiranih, privrednih, turističkih, kulturnih i drugih urbanističkih sadržaja Modriča dobija zavidan položaj u regionu.
Stanje putne mreže je kvantitativno prikazano slijedećom tabelom:
Izvor: Odjeljenje za prostorno uređenje, stambeno-komunalne poslove i ekologiju
Dobra saobraćajna povezanost i relativno dobro stanje putne mreže predstavlja okosnicu razvoja privrede.
Željeznička stanica Modriča ima ukupno 5 kolosijeka (3 u saobraćaju i 2 manipulativna), ukupne dužine 3,1 km. Dnevno se otpremaju dva putnička voza na relaciji Modriča-Šamac i Modriča-Banja Luka. U teretnom saobraćaju otpremaju se 4 redovna voza i 5-6 vanrednih u prosjeku.
Ukupna dužina industrijskih kolosjeka je 1,5 km, a željeznički saobraćaj se odvija jednokolosječnom prugom Doboj – Modriča – Šamac i industrijskim kolosjekom prema Rafineriji ulja.
Autobuska stanica nalazi se odmah uz željezničku stanicu. Stanica ima 6 izgrađenih dolazno-odlaznih perona. Odavde se obavlja prevoz putnika prigradskim, međugradskim, republičkim i međunarodnim linijama. Dnevno sa autobuske stanice polazi 102 autobusa u vremenu od 06-22 h, sa prosječnom frekvencijom polazaka od 15 min. Stanica je lokalno – regionalnog karaktera i zadovoljava trenutne kapacitete. Ne postoji javni gradski prevoz, pa se unutargradska kretanja obavljaju vozilima taksi službe.
Problemi vezani za prevoz u teretnom saobraćaju pojavljuju se uglavnom zbog toga što ulična mreža nije prilagođena ovim potrebama, kako po geometrijskim karakteristikama ulica i raskrsnica, tako i po stanju kolovoznog zastora. Učešće teretnog saobraćaja u ukupnoj strukturi toka je 12%.
Kada je u pitanju poštanski saobraćaj u Republici Srpskoj postoje 4 glavna poštanska centra i to: Banja Luka, Doboj, Bijeljina i Foča. Opština Modriča pripada poštanskom centru Doboj, iz koga je organizovano sedam linija međumjesnog prevoza. Uručenje poštanskih pošiljki vrši se putem jedinica poštanske mreže po principu dostave i isporuke. Modriča ima gradsku poštu i 3 područne jedinice (Miloševac, Vranjak i Koprivna).
Izvor: Zvanična prezentacija administrativne službe Opštine Modriča
Asocijacija mladih Vranjak
Adresa: Vranjak bb
Kontakt telefon: 065/565-153
Kontakt osoba: Slaviša Stojanović
Bošnjačka zajednica kulture „Preporod“ u BiH
Adresa: Trg Jovana Raškovića bb
Kontakt telefon: 053/811-472
Kontakt osoba: Husejn Huseljić
Hrvatsko kulturno društvo „Napredak”
Adresa: Trg Jovana Raškovića bb
Kontakt telefon: 065/603-925
Kontakt osoba: Mišo Marjanović
Humanitarna organizacija „Merhamet“
Adresa: Tarevci 118
Kontakt telefon: 053/814-098
Kontakt osoba: Ahmet Hadžidedić
IPA – Regionalni klub Doboj
Adresa:Vranjak bb
Kontakt telefon: 065/631-095
Kontakt osoba: Nedo Savić
Kulturno umjetničko društvo „Aktiv IV“ Modriča
Adresa: Kninska bb
Kontakt telefon: 065/379-213
Kontakt osoba: Azra Efendić
Kulturno umjetničko društvo „KUD Vranjak“
Adresa: Vranjak bb
Kontakt telefon: 065/666-265
Kontakt osoba: Slavko Jevtić
Kulturno umjetničko društvo „Miloševac“
Adresa: Miloševac bb
Kontakt telefon: 066/716-607
Kontakt osoba: Pero Milinković
Kulturno umjetničko društvo „Modriča“
Adresa: Svetosavska 5
Kontakt telefon: 053/810-571
Kontakt osoba: Gligor Muminović
Kulturno umjetničko društvo „Savka Mačak“ Skugrić
Adresa: Skugrić bb
Kontakt telefon: 066/110-481
Kontakt osoba: Slavica Stokanović
Kulturno umjetničko društvo „Trebava“
Adresa: Koprivna bb
Kontakt telefon: 053/878-289
Kontakt osoba: Stanimir Vujić
Kulturno umjetničko društvo „Zavičaj“
Adresa: Svete Trojice bb
Kontakt telefon: 065/684-921
Kontakt osoba: Dušan Bogdanović
Kulturno umjetničko društvo „Zoran Tomušilović Dugo Polje – Botajica“
Adresa: Dugo Polje bb
Kontakt telefon: 065/674-749
Kontakt osoba: Gordan Pajić
Lovačko udruženje „Majna“
Adresa:Jovana Dučića bb
Kontakt telefon: 053/813-985
Kontakt osoba: Dragan Savić
Omladinski književni klub „Mladost“ Modriča
Adresa:Svetosavska bb
Kontakt telefon: 053/812-668
Kontakt osoba: Milena Drpa
Opštinska boračka organizacija
Adresa: Vidovdanska 16
Kontakt telefon: 053/811-215
Kontakt osoba: Željko Tomić
Opštinska organizacija Crvenog krsta
Adresa: Vojvode Stepe Stepanovića bb
Kontakt telefon: 053/810-224
Kontakt osoba: Stanko Tomić
Opštinska organizacija „SUBNOR“
Adresa: Jovana Dučića bb
Kontakt telefon: 053/810-130
Kontakt osoba: Brano Lukić
Opštinsko udruženje izbjeglih i raseljenih lica „Ostanak“
Adresa: Jovana Dučića bb
Kontakt telefon: 065/301-049
Kontakt osoba: Savo Kuzmanović
Preduzetničko udruženje „PUMA“
Adresa: Kneza Miloša bb
Kontakt telefon: 053/820-420
Kontakt osoba: Nenad Šabić
Razvojni centar Modriča
Adresa: Trg Dr Milana Jelića 4
Kontakt telefon: 066/622-881
Kontakt osoba: Mario Đuran
Razvojno edukacioni centar Modriča (RECeM)
Adresa: Vidovdanska bb
Kontakt telefon: 065/544-581
Kontakt osoba: Davor Savić
Ronilački klub „Vidra“ Modriča
Adresa: Botajica bb
Kontakt telefon: 065/785-875
Kontakt osoba: Dragan Šarčević
Svetosavska omladinska zajednicа
Adresa: Drinska 6
Kontakt telefon: 065/679-331
Kontakt osoba: Goran Stanković
Udruga „Posavsko jedinstvo“
Adresa: Donje Ledenice bb
Kontakt telefon: 035/850-637
Kontakt osoba: Tadija Agatić
Udruženje gluvih i nagluvih opštine Modriča
Adresa:Trg Jovana Raškovića bb
Kontakt telefon: 053/813-119
Kontakt osoba: Radosav Luković
Udruženje građana „4T“
Adresa: Centar 55, Tarevci
Kontakt telefon:, 063/994-889 (KUD Ševko Avdić), 061/232-781 (Sekcija mladih Tarevci)
Kontakt osoba: Mustafa Mustajbegović, Asmir Bungur
Udruženje građana „Bosanski kulturni centar Modriča“
Adresa: Kninska 22
Kontakt telefon: 063/121-458
Kontakt osoba: Nurija Delić
Udruženje građana „Budućnost“
Adresa: Živojina Mišića 4
Kontakt telefon: 053/820-700, 820-701
Kontakt osoba: Gordana Vidović
Udruženje građana „Josip Broz Tito”
Adresa: Jovana Dučića bb
Kontakt telefon: 053/811-030
Kontakt osoba: Čedo Cvijić
Udruženje građana „Nezavisni biro za razvoj“
Adresa: Tarevci bb
Kontakt telefon 053/810-952, 820-515
Kontakt osoba: Enver Sarvan
Udruženje građana „Obnova“
Adresa: Jovana Dučića bb
Kontakt telefon: 053/812-213
Kontakt osoba: Mirsad Bahić
Udruženje građana „Zelenilo i ekologija – ZEKO”
Adresa: Vidovdanska bb
Kontakt telefon: 053/810-355
Kontakt osoba: Milenko Grabovac
Udruženje građana „Žene Modriča“
Adresa: Kninska 16
Kontakt telefon: 053/810-351
Kontakt osoba: Stojanka Zečić
Udruženje likovni stvaralaca Modriča
Adresa: Svetosavska 2
Kontakt telefon: 053/818-165
Kontakt osoba: Jovo Gujić
Udruženje pčelara „Bagrem“
Adresa: Trg Jovana Raškovića bb
Kontakt telefon: 065/922-113
Kontakt osoba: Anto Milardović
Udruženje penzionera
Adresa: Trg Jovana Raškovića bb
Kontakt telefon: 053/810-439
Kontakt osoba: Đorđe Nijemčević
Udruženje poljoprivrednih proizvođača „Modriča“
Adresa: Trg Jovana Raškovića bb
Kontakt telefon: 053/813-276
Kontakt osoba: Dragan Radojević
Udruženje poljoprivrednih proizvođača „Modrička polja“
Adresa: Skugrić bb
Kontakt telefon: 053/876-131
Kontakt osoba: Jovo Mišić
Udruženje porodica sa četvoro i više djece „Nada 4“
Adresa: Trg Jovana Raškovića bb
Kontakt telefon: 065/034-708
Kontakt osoba: Marina Kuzmanović
Udruženje „Povratak, posao i opstanak u modričkoj regiji“
Adresa: Tarevci bb
Kontakt telefon: 053/813-762
Kontakt osoba: Fahrudin Sarvan
Udruženje privrednika i preduzetnika Opštine Modriča
Adresa: Trg Jovana Raškovića bb
Kontakt telefon: 065/824-265
Kontakt osoba: Miloš Joksimović
Udruženje ratnih zarobljenika i logoraša opštine Modriča
Adresa: Vidovdanska 16
Kontakt telefon: 053/821-310
Kontakt osoba: Vlado Dragojlović
Udruženje za pomoć mentalno nedovoljno razvijenim licima
Adresa: Cara Lazara 7
Kontakt telefon: 053/820-751
Kontakt osoba: Slobodan Savić
Udruženje žena „Veliko srce“ Modriča
Adresa: Trg Nemanjića bb
Kontakt telefon: 065/328-997
Kontakt osoba: Stana Milićević
Udruženje žena za borbu protiv bolesti karcinoma dojke „Život i nada“
Adresa: Živojina Mišića 4
Kontakt telefon: 065/958-875
Kontakt osoba: Smiljka Simić
Zanatsko – preduzetničko udruženje opštine Modriča
Adresa: Vidovdanska bb
Kontakt telefon: 065/588-410
Kontakt osoba: Dragiša Kerić
„Zavičajno udruženje Žepčaka“ Modriča
Adresa: Kralja Petra bb
Kontakt telefon: 066/676-376
Kontakt osoba: Simo Cvjetković
OPŠTINSKI FUDBALSKI SAVEZ
Jovana Dučića bb
Pavić Dragomir 065/586-582
FK „MODRIČA MAKSIMA“ MODRIČA
Berlinska bb 053/812-478
ODBOJKAŠKI KLUB„MODRIČA – OPTIMA“MODRIČA
Jovana Dučića br. 1
Đošan Stanko 065/256-220
ŽENSKI ODBOJKAŠKI KLUB „MODRIČA“MODRIČA
Cara Lazara bb
Mišić Jovan 065/333-911
KOŠARKAŠKI KLUB„MODRIČA“ MODRIČA
Svetosavska bb
Vidović Ranko 065/524-911
SPORTSKI KLUB “MD KLINCI”
Solunskih boraca bb
Tadić Goran 065/728-388
STONOTENISKI KLUB «MODRIČA SPIN» MODRIČA
Berlinska bb
Sajić Rajko 065/480-477
TENISKI KLUB «MODRIČA» MODRIČA
Kralja Petra br. 20
Ivić Vesna 065/490-584
SPORTSKO RIBOLOVNODRUŠTVO „OPTIMA“MODRIČA
Jovana Dučića bb, 053/813-717
Stevanović Slobodan
KLUB BORILAČKIH SPORTOVA (karate)
Svetosavska bb
Ristić Aleksandar 065/523-248
KARATE KLUB „ŠAMPION“ MODRIČA
Bilećka br. 3
Jovanović Dragiša 065/947-071
KIK BOKS KLUB„MODRIČA“ MODRIČA
Svetosavska bb
Đurić Branislav 065/532-612
DžIU-DžICU KLUB „IPON“ MODRIČA
Svetosavska bb
Lazić Mladen 065/942-995
AUTOMOBILSKI KLUB„OPTIMA“ MODRIČA
Vojvode Stepe Br. 49
Jekić Mitar 065/523-828
KAJAKAŠKI KLUB „MODRIČA“ MODRIČA
Šamački put bb
Drinić Petar 066/864-976
SPORTSKO DRUŠTVO ZA ODGOJ I ZAŠTITU SITNIH ŽIVOTINJA
„POSAVSKI ODGAJIVAČ“
Adresa: Omladinska 89
Saša Lazić 065/945-386
FK „POSAVINA“ MILOŠEVAC
Miloševac
Todorović Stojan 065/439-729
FK „PARTIZAN“ KOPRIVNA
Koprivna
Simić Branko 065/693-007
FK „TREBAVAC“ VRANJAK
Vranjak I
Trepić Marko 065/671-006
FK „VRANJAK“ VRANJAK
Vranjak bb
Janković Jerotija, 065/794-130
FK „SKUGRIĆ“ SKUGRIĆ
Skugrić bb 053/876-012
Sedlić Ilija
FK „SLOGA „ DUGO POLjE
Dugo Polje bb
Đurić Miodrag 065/649-980
FK „MLADOST“ DOBRINjA
Dobrinja bb
Ljubičić Tomo 065/966-226
FK „KLADARI GORNJI“KLADARI GORNJI
Kladari Gornji
Bijelić Slobodan 065/523-846
FK „MLADOST“ BOTAJICA
Botajeca bb
Gligorević Zoran 065/964-648
FK «ZADRUGAR» TAREVCI
Tarevci bb
Sulejmen Nahdet 061/178-459
FK «SLOGA 73» ŽDREBAN
Ždreban bb
Lukić Dragiša 065/832-728
FK «OMLADINAC» MODRIČA
Svete Trojice bb
Tripić Luka 065/729-724
Izvor: Zvanična prezentacija administrativne službe Opštine Modriča
Mjesna zajednica se obrazuje Odlukom Skupštine opštine Modriča u skladu sa zakonom za dio jednog ili više naseljenih mjesta koje čine teritorijalno ekonomsku cjelinu za zadovoljavanje potreba stanovništva u Mjesnoj zajednici.
U Mjesnoj zajednici građani zadovoljavaju zajedničke potrebe i interese u oblastima uređenja naselja, stanovanja, komunalne djelatnosti, zdravstvene i socijalne zaštite, zaštite životne sredine, obrazovanja i vaspitanja, kulture, fizičke kulture, kao i u drugim oblastima koje sami utvrde Statutom Mjesne zajednice i drugim aktima, u skladu sa zakonom i Statutom opštine Modriča. Organ Mjesne zajednice je Savjet Mjesne zajednice.
Na području opštine Modriča postoji 24 mjesne zajednice:
MZ BABEŠNICA
Predsjednik Savjeta: Vaić Luka
Kontakt telefon: 053/871-412
Broj stanovnika: 400
MZ BOROVO POLJE
Predsjednik Savjeta: Paljić Miroslav
Kontakt telefon: 065/679-361
Broj stanovnika: 200
MZ BOTAJICA
Predsjednik Savjeta: Karamanović Željko
Kontakt telefon: 065/989-192
Broj stanovnika: 780
MZ VRANJAK
Predsjednik Savjeta: Cvijanović Branko
Kontakt telefon: 065/901-638
Broj stanovnika: 1600
Web site: www.vranjak.net, www.vranjak.info
MZ VRANJAK 1
Predsjednik Savjeta: Cvijanović Dušan
Kontakt telefon: 065/560-957
Broj stanovnika: 1300
Web site: www.vranjak.net, www.vranjak.info
MZ GAREVAC
Predsjednik Savjeta: Tokić Goran
Kontakt telefon: 065/421-020
Broj stanovnika: 450
Web site: www.garevac.info
MZ DOBRINJA
Predsjednik Savjeta: Tatić Nenad
Kontakt telefon: 065/690-042
Broj stanovnika: 1200
MZ DUGO POLJE
Predsjednik Savjeta: Milinković Radovan
Kontakt telefon: 065/333-874
Broj stanovnika: 1600
MZ KLADARI GORNJI
Predsjednik Savjeta: Simić Jovica
Kontakt telefon: 065/937-795
Broj stanovnika: 385
MZ KLADARI DONJI
Predsjednik Savjeta: Bičvić Mato
Kontakt telefon: 063/157-101
Broj stanovnika: 230
MZ KOPRIVNA
Predsjednik Savjeta: Jeremić Blagoje
Kontakt telefon: 065/821-204
Broj stanovnika: 1900
Web site: www.koprivna.com
MZ KOPRIVNSKA TREBAVA
Predsjednik Savjeta: Žegarac Mirko
Kontakt telefon: 065/240-952
Broj stanovnika: 310
MZ KRČEVLJANI
Predsjednik Savjeta: Lazić Niko
Kontakt telefon: 065/659-943
Broj stanovnika: 290
MZ MILOŠEVAC
Predsjednik Savjeta: Bradašević Rajko
Kontakt telefon: 065/992-049
Broj stanovnika: 2500
Web site: www.milosevac.net
MZ MODRIČA I
Predsjednik Savjeta: Dujković Dejan
Kontakt telefon: 065/040-918
Broj stanovnika: 3929
MZ MODRIČA II
Predsjednik Savjeta: Sarvan Naida
Kontakt telefon: 065/798-011
Broj stanovnika: 5000
MZ MODRIČA III
Predsjednik Savjeta: Bjelić Boro
Kontakt telefon: 066/185-535
Broj stanovnika: 1870
MZ MODRIČA IV
Predsjednik Savjeta: Pejić Duško
Kontakt telefon: 065/962-004
Broj stanovnika: 2000
MZ MODRIČA V
Predsjednik Savjeta: Krivošija Danijel
Kontakt telefon: 065/042-263
Broj stanovnika: 1200
MZ RIJEČANI
Predsjednik Savjeta: Đukić Mito
Kontakt telefon: 065/892-639
Broj stanovnika: 462
MZ SKUGRIĆ
Predsjednik Savjeta: Đurić Mićo
Kontakt telefon: 065/952-373
Broj stanovnika: 2600
MZ TAREVCI
Predsjednik Savjeta: Dugić Zijad
Kontakt telefon: 065/783-958
Broj stanovnika: 1000
MZ TOLISA
Predsjednik Savjeta: Ristić Goran
Kontakt telefon: 066/865-736
Broj stanovnika: 500
MZ ČARDAK
Predsjednik Savjeta: Perković Stjepan
Kontakt telefon: 063/444-021
Broj stanovnika: 500
Napomena: Podaci za broj stanovnika su procjene Mjesnih zajednica.
———-
Izvor: Zvanična prezentacija administrativne službe Opštine Modriča
Omladinu čine lica od 16 do navršenih 30 godina starosti.
Briga o omladini je od opšteg interesa za Republiku. Taj opšti interes ostvaruje se uređivanjem i stvaranjem uslova za omladinsko organizovanje i brigu o omladini, kao i donošenjem i realizacijom utvrđenog dokumenta omladinske politike na nivou opštine.
Omladinska politika opštine Modriča predstavlja dokument koji planski i strateški prilazi rješavanju problema i zadovoljavanju potreba mladih, na području opštine Modriča. Kompletan dokument možete preuzeti овдје.
Omladinska politika, bez obzira na kom nivou vlasti se definiše i donosi, podrazumijeva strategiju koja mladima pomaže u rješavanju njihovih problema i daje im mogućnost većeg uticaja na društvo bilo pojedinačno ili kolektivno.
Realizacija ciljeva iz politike ne bi se mogla ostvariti bez uključivanja škola i relevantnih institucija, a naročito omladinskih organizacija.
Na području opštine registrovane su slijedeće isključivo omladinske organiazcije:
- Omladinski književni klub „Mladost“,
- Razvojno – edukacioni centar Modriča (RECeM),
- Udruženje građana „Asocijacija mladih Vranjak“
- Udruženje građana „Svetosavska omladinska zajednica Modriča“,
U okviru Udruženja građana „4T“ aktivno djeluje i Sekcija mladih Tarevci, a u okviru Opštinske organizacije Crvenog krsta egzistira i Podmladak i Omladina crvenog krsta Modriča.
Omladinska banka
Omladinska banka Modriča osnovana je 2008. godine, a projekat realizuje Opština Modriča u saradnji sa Fondacijom Mozaik koja finansijska sredstva obezbjeđuje od strane donatora.
Omladinska banka ima za cilj da poveća učešće mladih u razvoju lokalnih zajednica kroz aktivnu ulogu u procesima donošenja odluka, te pružanje podrške aktivnostima mladih u njihovim zajednicama kroz dodjelu bespovratnih novčanih sredstava projektima neformalnih grupa mladih.
Omladinskom bankom upravlja Kreditni odbor Modriča sastavljen od 9 članova izabranih putem javnog poziva i edukovanih da biraju i upravljaju projektima.
Do sada su podržana 54 projekta, a vrijednost sredstava dodijeljenih iz fonda Omladinske banke Modriča je 115.000,00 KM.
Omladinski parlament
Prva sjednica Omladinskog parlamenta održana je 2009. godine, a cilj ovog projekta je podizanje svijesti djece srednjoškolskog uzrasta o funkcionisanju opštinske administracije, demokratskim procesima i pravima i odgovornostima pojedinaca u funkcionisanju društva, kako bi se mladi lakše uključili u društvene tokove.
Navedeni cilj se postiže izglasavanjem velikih i malih projekata koje predlažu i biraju učenici SŠC „Jovan Cvijić“.
Do sada su odobreni slijedeći veliki projekti:
- Razglas u školi, vrijednosti 6.000,00 KM
- Nabavka opreme za laboratoriju za hemijsku školu, vrijednosti 6.996,66 KM
- Nabavka školske opreme (sportska i računarska oprema), vrijednosti 6.591,55 KM
- Uređenje školske ograde, vrijednosti 6.999,70 KM
- Prekrivanje radionice za praktičnu nastavu, vrijednosti 5.847,85 KM
Podržano je 19 malih projekata ukupne vrijednosti 15.745,78 KM.
Omladinska politika opštine Modriča za period 2013-2017. godina
Izvor: Zvanična prezentacija administrativne službe Opštine Modriča
VAŽNI TELEFONI U MODRIČI
NAZIV | BROJ TELEFONA |
---|---|
AGENCUA ZA RAZVOJ MALIH I SREDNJIH PREDUZEĆA | 811-372; 814-065 |
ALFA DOO | 065 924 895 810 680 |
ALFA I OMEGA ZTR | 065 536 167 821 281 |
APM-TRADE DOO | 821 021 |
APOTEKA "MENTA" | 820-530; 820-531 |
APOTEKA DAMJANOVIĆ | 821-750 |
APOTEKA JZU MODRIČA | 812-501 |
AUTO MOTO DRUŠTVO MODRIČA | 810-859 |
AUTOBUSKA STANICA | 812-621 |
AUTO ŠKOLA PINK | 065 586 590 810 900 |
AUTOSHOP TR | 065 536 120 812 748 |
BALKAN SUR | 812 743 |
BIBLIOTEKA | 821-892 |
BLOKETARA ZR | 065 680 698 876 478 |
BOBAR AUTOSEMBERIJA | 821-070 |
BOBAR BANKA | 820-980 |
BORAĆKA ORGANIZACUA | 821-310 |
BRAĆA MIĆIĆ DOO | 065 922 048 810 609 |
BRAĆA STJEPANIĆ DOO | 065 524 882 065 536 164 |
BRČKO GAS OSIGURANJE | 821-850 |
CENTAR ZA SOCUALNI RAD | 810-737; 813-968 |
CRKVENA OPŠTINA MODRIČA | 811-360 |
CRVENI KRST MODRIČA | 810-224 |
DJEČIJE OBDANIŠTE "NAŠA RADOST" | 810-553; 810-762 |
DOM ZDRAVLJA | 813-572; 811-722 |
DUKLA DOO | 810 327 |
ECCOM DOO | 065 536 121 |
EKO-STAN DOO | 066 258 622 814 115 |
EKO-TRADE DOO | 810 671 065 729 817 |
EL-PROM SM DOO | 065 620 070 811 982 |
ELEKTROPRENOS | 209-703 |
EURO KONTAKT ZTR | 813 870 |
GO-GO SUR | 061 151 518 |
GRANINI DOO | 065 586 597 811 250 |
GRUNTOVNICA | 820-160 |
GS - GRAFIČKI STUDIO / GAJIĆ | 811-669 |
GS- KOMERC DOO | 065 537 172 |
GTI SERVIS ZTR | 065 533 945 812 815 |
GUMAPROMET DOO | 065 536160 811 876 |
HERTEX ZTR | 812 417 |
HITNA FOMOĆ | 124 |
HYPO ALPEADRIA BANKA | 814-054 |
JAHORINA OSIGURANJE | 810-560 |
JEŠANOVIC DOO | 065 583 815 812 444 |
JF ZA PEN. I INV. OSIGURANJE RS | 821-240; 821-241 |
JF ZA ZDRAV. OSIGURANJE RS | 811-126; 820-180; 820-181 |
JU─JITSU KLUB IPON SPORTSKO DRUŠTVO | 065 945 881 065 942 995 |
KOMUNALAC | 812-874 |
KORIDOR 92 | 821-311 |
KOSIG DUNAV OSIGURANJE | 812-844 |
KULTURNO SPORTSKI CENTAR (HALA) | 810-436 |
KUZMANOVIĆ KOMERC DOO | 065 523 840 812 525 |
MALIND DOO | 812 331 |
MANGO STR | 065 685 606 814 080 |
MATIČNI URED DUGO POLJE | 872-254 |
MATIČNI URED MILOŠEVAC | 870-184 |
MATIČNI URED VRANJAK | 871-199 |
MATIČNI. URED SKUGRIĆ | 876-405 |
MD- ELEKTRO DOO | 065 523 258 812 812 |
MEDIA ZGR | 065 532 800 812 269 |
MEDŽLIS ISLAMSKE ZAJEDNICE | 812-455 |
MIG SUR | 065 433 894 |
MIRAŽ STR | 065 738 349 814 014 |
MK KOMPANI DOO | 065 588 450 |
MLINSKO PEKARSKA INDUSTRUA | 811-179 |
MOBELCOMERCE DOO | 065 924 878 811 152 |
MODRIČAŠPED DOO | 065 510 393 821 262 821 263 |
MODRIČA STAN | 810-662 |
MP-PANDUREVIĆ SZR | 065 567 139 870 117 |
NEŠKOVIĆ OSIGURANJE | 820-190 |
NLB RAZVOJNA BANKA | 810-022 |
NOVA BANKA | 812-234 |
NP DOO | 065 531 791 816 301 |
ODBOJKAŠKI SAVEZ RS | 820-150 |
OK MODRIČA OPTIMA | 810-830 |
OPTIMA BENZ DOO | 065 536 168 821 210 |
OPŠTINA MODRIČA ODELJENJE ZA PRIVREDU | 810 433 |
ORNAMENT DOO | 065 536 157 820 420 |
OSNOVNA ŠKOLA SUTJESKA | 812-506 |
OSNOVNA ŠKOLA SVETI SAVA | 810-605 |
OSNOVNA ŠKOLA SVETI SAVA BOTAJICA | 872-142 |
OSNOVNA ŠKOLA SVETI SAVA DUGO POLJE | 872-244 |
OSNOVNA ŠKOLA SVETI SAVA KOPRIVNA | 878-172 |
OSNOVNA ŠKOLA SVETI SAVA VRANJAK | 871-198 |
OSNOVNI SUD | 812-139 |
OTPAD ZR | 065 523 846 |
PAVLOVIĆ INTERNATIONAL BANK | 810-123 |
POLICIJSKA STANICA-CENTRALA | 810-247:811-622 |
POLICIJA | 122 |
PORESKA UPRAVA | 810-974 |
POŠTA KOPRIVNA | 874-234 |
POŠTA MILOŠEVAC | 870-011 |
POŠTA VRANJAK | 871-428 |
POŠTE SRPSKE AD | 820-031 |
RADIO MODRIČA | 820-290 |
RADIO MODRIČA-GLAVNI UREDNIK | 820-292 |
RADIO MODRIČA-MARKETING | |
RADIO MODRIČA-STUDIO | 820-291 |
RAFINERUA ULJA AD MODRIČA | 810 111 |
RAIFFEISEN BANKA | 814-088 |
REP.UPR.ZA GEOD. I IMOV.PRA.POS. | 812-220 |
REP.ZAV. ZA ZAP. REP. SRPSKE | 810-627 |
RIMOKATOLIĆKI ŽUPNI URED | 810-071 |
SANIT-GRANIT DOO | 707 707 |
SBERBANK | 822-040 |
SEK.AMBULANTA KOPRIVNA | 878-237 |
SREDNJOŠKOLSKI CENTAR JOVAN CVIJIĆ | 810-966; 811-344 |
SRPSKE ŠUME | 812-201 |
SRPSKI KULTURNI CENTAR | 813-553 |
SUR GLAMOČ | 065 666 226 |
TERIORIJALNA VATROGASNA JEDINICA | 123;810-110 |
TESLA DOO | 065 517 116 820 200 |
TIME CODE VIDEO PRODUKCUA | 065 542 871 |
TOMO ZTR | 065 966 226 813 715 |
TURISTIČKA ORGANIZACUA OPŠTINE MODRIČA | 813-092 |
UDRUŽENJE PENZIONERA | 813-862 |
VD- SISTEM DOO | 065 922 063 |
VESIĆ DOO | 871 267 |
VETERINARSKA APOTEKA | 810-935 |
VETERINARSKA STAN. KOPRIVNA | 878-287 |
VETERINARSKA STANICA | 820-970; 820-971 |
VODOVOD I KANALIZACUA | 812-016; 812-018 |
VUČIJAK ZTR | 065 689 835 811 349 |
ZAVOD ZA LIJEČENJE JAKEŠ | 818-858; 818-389; 818-394 |
ŽELJEZNIČKA STANICA | 810-192 |
Pozivni broj za Modriču 00387 (0)53
Izvor: Zvanična prezentacija administrativne službe Opštine Modriča
U pripremi
U pripremi
U pripremi