MODRIČA – U Republici Srpskoj od 18.do 22.juna traje 9. Internacionalni festival folklora „Dukat fest“. Međunarodna kulturna manifestacija daruje bogatstvo i živopisnost narodnih nošnji, tradicionalnih igara, muzike i običaja Srbije, Španije, Indije, Turske, Letonije, Kolumbije, Indonezije i BiH. Građanime Modriče sinoć su se predstavili ansambli iz Indije, Letonije i Španije.
Pozitivna energija, igra i pesma sa svih strana sveta stigla je u Srpsku i u Modriču. Modričko razigrano veče započela je internacionalna folklorna akademija „Sanjh“ iz Indije. Predstavnik ove zemlje pojasnio je da je to Bhangra narodni ples i muzika Punjub regije, predstavlja sastavni deo festivalske proslave tokom berbe poljoprivrednih useva.
Modričanima se predstavio i plesni ansambl Dardedze koji je osnovan pre 44 godine u Rigi, prestonici Letonije. Naziv znači reč „duga“ koja se retko koristi na tamošnjim prostorima, osim u zapadnim predelima te zemlje. Karakteriše ih tradicionalna igra i muzika iz 19.i 20.veka. Tokom izvođenja, članovi ansambla nose reprodukcije originalnih nošnji iz 19.veka.
Madrid, Barselona, Sevilja, Malaga… Sunce, more, sangrija… Crveno, Kastanjete, flamenko. Španija – lepa zemlja i svaki put novi izazov. Španski ples kao i tamošnja muzika uvek govore iz srca. U Srpsku je stigao Ansambl Esbart Martboleni. Za njih tradicionalni ples je postao način umetničkog izražavanja. I , kako nam rekoše, element individualnog i kolektivnog identiteta.
„Svuda pođi, kući dođi“, stara je narodna izreka. Našu kuću, odnosno našu tradiciju sinoć je čuvala etno grupa „Vida“.
Posetioci zadovoljni i vedri, pohvališe manifestaciju.
O značaju onog što su mogli da vide u Gradišci i Modriči, a uzvišeno će biti i u Banja Luci govorila je ispred Dukat festa Jovana Simić.
Razumljivo, zadovoljan je bio i Mladen Krekić, načelnik Modriče, jedan od suorganizatora modričke kulturne manifestacije.
„Manifestacija je lep poklon građanima i gradu Modriči. Nastojaćemo da i narednih godina budemo jedan od domaćina ‘Dukatfesta’“, rekao je Krekić.
I tako – tradicija celog sveta stigla je kod nas, u BiH. U dobroj meri zahvaljujući i medijskom pokrovitelju, Radio televiziji Republike Srpske.
Autor / slike: Slađan JEREMIĆ
.