EU Program za oporavak od poplava – uspostavljanje normalnih uslova za život -pozitivan ishod za više od 610.000 ljudi.
Kada su u maju 2014. Bosnu i Hercegovinu pogodile najgore poplave u zadnjih 120 godina, Evropska Unija hitno je reagovala aktivirajući svoje Mehanizme civilne zaštite, a potom pokretanjem EU Programa za oporavak od poplava u augustu 2014. godine. EU je Program finansirala sa 43.52 miliona eura, a proveli su ga UNDP, UNICEF i IOM.
„Puno znači kad znate da niste u svijetu sami, da ljudi vide potrebe čovjeka koji je ugrožen. Kao da su mi vratili dio snage da nastavim još jačim tempom,“ riječi su Luce Pejić, vlasnice poljoprivrednog imanja iz Orašja kojoj je EU Program pomogao da sa svojim mužem ponovo počne zarađivati uzgojem voća i povrća na porodičnom imanju uništenom u poplavama i time prehrane devetočlanu porodicu.
Radmila Vukadin, penzionerka iz Maglaja koja živi sama i čiji je dom nakon poplava obnovljen u okviru EU Programa kaže: „Ovo što je EU za mene uradila ne da je veliko, nego je preveliko. Da sam imala dva života po 68 godina ne bih imala novčanih sredstava da obnovim sve ovo što su mi oni obnovili.“
Cilj EU Programa je upravo bio taj – pomoći ugroženim ljudima koji su u poplavama izgubili sve i normalizovati uslove za život u područjima pogođenim poplavama.
„Proces normalizacije života u poplavljenim područjima se nije mogao postepeno odvijati i zato smo osmislili Program kojim se istovremeno pristupilo revitalizaciji cjelokupnih zajednica, odnosno revitalizaciji svih segmenata koji čine te zajednice,“ kaže Sezin Sinanoglu, rezidentna koordinatorica UN-a i rezidentna predstavnica UNDP-a u BiH.
EU Program je stoga, imao pet komponenti: stambeno zbrinjavanje, obnova javnih institucija i usluga koje one pružaju, obnova komunalne infrastrukture, ekonomski opravak, i procjena rizika. Aktivnosti Programa odvijale su se po principu „bolje ponovne izgradnje“ (eng. building-back-better).
„Obnova nije predstavljala samo ponovnu izgradnju nego i uvođenje trajnijih i kvalitetnih rješenja za budućnost uključujući energetsku efikasnost objekata i omogućavanje nesmetanog pristupa i korištenja usluga osobama sa invaliditetom. Aktivnosti Programa usmjerene na ekonomski oporavak nisu bile fokusirana samo na obnovu uništenog već i na stvaranje prihoda koji su dvostruko ili trostruko veći nego prije poplava,“ kaže Sezin Sinanoglu, rezidentna koordinatorica UN-a i rezidentna predstavnica UNDP-a u BiH.
Iz ureda Evropske unije i UNDP-a naglašavaju da nakon obnove prioritet mora postati provođenje mjere za smanjenje rizika od negativnih efekata potencijalnih vremenskih nepogoda u budućnosti, te da se u tome treba voditi studijom o procjeni rizika od poplava i klizišta za stambeni sektor u cijeloj Bosni i Hercegovini koja je nedavno objavljena u sklopu EU Programa. Evropska unija je u tu svrhu izdvojila dodanih 41 milion eura.
.
.
.